Rovno na obsah Rovno na menu
Ohrady
Ohrady
Obec Ohrady Obec Ohrady

Rýchle odkazy Jednoduchý prístup k užitočným informáciám z našich stránok.

História obce

erb

Približne 6 km od miesta, kde dnes leží Dunajská Streda, sa pred tisícročím rozhodli usadiť prísluníci maďarského kmeňa Kürt. Názov osídlenia, ktoré obývali, bol po prvýkrát zaznamenaný v listine z roku 1252 vo forme Kurth, v inej listine z roku 1277 sa spomína v spojení Kuurth capituli Posoniensis, ale jestvuje aj zmienka o obci Kwyrth datovaná do roku 1138. Písomnosti ďalej dokladujú, že v roku 1390 sa používal názov Kiwrt, o 9 rokov neskôr mal názov podobu Kyrth. V Pazmányho súpise je názov obce zapísany ako Egyházkürt.

Keďže sa v starom Uhorsku nachádzalo až pätnásť usadlostí s podobným názvom, v roku 1910 dostala obec kvôli odlíšeniu názov Csallóközkürt. V roku 1927 sa zaviedol nie celkom vydarený slovenský názov Kerť na Ostrove, ktorý sa používal paralelne s maďarským názvom Csallóköz Kürt. Súčasný slovenský názov Ohrady sa používa od roku 1948 a zrejme vznikol zámenou slov kürt a kert pri preklade.

Už v čase panovania I. Laszló bola usadlosť na súpise obranných obcí hraničného pásma. V roku 1252 daroval IV. Béla obec a jej chotár bratislavskému prepošstvu. Podľa iného historického zdroja bola obec dedičným majetkom rodu Hunt-Poznanovcov, čo údajne dokladuje listina z roku 1256. V roku 1439 daroval kráľ Albert obec za odmenu Rozgonyiovcom. Podľa portálneho súpisu z roku 1553 mali Serédy Gáspár, Mérey Mihály a Kerekes Lukács v obci spolu 11 port. V roku 1647 bola obec už zaznamenaná len oka majetok Kerekesovcov.

Pôvodný obyvatelia sa zaoberali rybolovom a chovom zvierat, ale dominantným odvetvím bolo hlavne poľnohospodárstvo. Symbolizuje to aj dokument z roku 1825, v ktorom sa nachádza rytina obilného zrna, ktorá poslúžila ako základný motív k vytvoreniu súčasnej podoby erbu obce. V súčasnej podobe erbu je zlatý zväzok pšenice umiestnený na zelenom štíte, ktorý naďalej symbolizuje úspech v oblasti poľnohospodárstva.

András Vályi v roku 1796 o dedine poznamenáva, že leží na hodinu pešej chôdze od Trhovej Hradskej, bližšie je k Dvorníkom a k Enyedu. V chotári je málo lúk, pasienkov a lesov, ale rodí sa tam dobrá raž. Po vyhnaní Turkov z Uhorska vlastnil obec rod Pálfovcov. Na konci 18. storočia patrili k obci samoty Apponyi-majetok, Sós-sziget a Új-major. Adolf Fényes v roku 1851 píše, že obec Kürt sa nachádza v Bratislavskej župe medzi Dunajskou Stredou a Trhovou Hradskou pri peštianskej ceste. Má rímsko-katolický kostol, dobré seno a lesy. Zamepánom je gróf Pálffy Ferenc. Na poštu chodili Ohradčania do Trhovej Hradskej, keď chceli podať telegram alebo cestovať vlakom, museli ísť až do Dolného Baru. V roku 1938 patrili k obci samoty Sós-sziget a Tájlakpuszta.

Ešte pred rokom 1138 bol v obci postavený rímsko-katolícky kostol, ktorý je dodnes považovaný za najstaršiu stavbu v obci. Na základoch z lomového kameňa stojí veža z tehál, samotný kostol bol drevený. Napriek tomu, že bol kostol trikrát prestavaný, sa veža zachovala v pôvodnom stave až dodnes. Nachádzajú sa v nej tri zvony, najstarší z nich je z roku 1482, o čom svedčí nápis na ňom:

O REX GLORIAE, VENI CUM PACE.
OMARIA PIA, SIS NOBISCUM IN VIA. AMEN
Ó KRÁĽ SLÁVY, PRÍĎ S MIEROM.
Ó MILOSTIVÁ MÁRIA,
ODPREVAĎ NÁS CESTOU. AMEN
MAGISTER THOMA(S)
MCCCCLXXXII

V roku 1933 bol kostol sv. Štefana prvomučeníka, ktorý bol v tom čase zničený, takmer úplne obnovený. Biele steny kostola boli vyzdobené freskami a v roku 1990 bolo možné vďaka pomoci miestnych veriacich a obecného úradu zrealizovať úplnú rekonštrukciu kostola. Samotný kostol má tvar gréckeho kríža s polygonálnym uzáverom presbytéria, steny sú zdobené jedinečnými freskami a zdobené sklenené okná poskytujú nádherný výhľad. V roku 2005 bol zrenovovaný organ a prístupový chodník ku kostolu. V kostole sa nachádza pamätná tabuľa s menami miestnych obyvateľov, ktorí padli počas prvej svetovej vojny. Aj druhá svetová vojna si vyžiadala obete z radov ohradských vojakov – pamätník s ich menami stojí na kopci pri kostole. V apríli 2019 bola na výzdobe miestnej chrámovej záhrady pôsobivým spôsobom odhalená socha nášho kráľa sv. Štefana, ktorá bola vytvorená z darov miestnej cirkvi. Socha je dielom Gabriely Kádárovej, známej sochárky a výtvarníčky z Budaörsu.

Obec však nepriťahuje návštevníkov len vďaka architektonickým či historickým pamiatkam. Jej pýchou je aj známa miestna skupina spievajúca ľudové piesne. Medzi jej lákadlá patria aj mnohé kultúrne či športové podujatia – a samozrejme okolitá príroda.

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Obec Ohrady Csallóközkürt község